E-CIGARETA

E-Cigareta
27.06.2012 | Vaping Party Boat 2012

aneb Elektronické cigarety slaví 5 let v České...

Archiv novinek

Gold Drive dodržuje protikuřácký zákon

Antikuřácký zákon platný od 1.7.2010 v ČR výslovně zakazuje prodej alkoholových a tabákových výrobků i potřeb zásilkovou službou, pokud nelze ověřit věk kupujícího. Náš e-shop tento zákon důsledně dodržuje. Více si můžete přečíst v následujícím článku, z nějž přinášíme úryvek týkající se našeho sortimentu nejvíce.

 

Zdroj: www.penize.cz, , Petra Dlouhá, rubrika: Co se děje, 18.08.2011

 

 

Internetové obchody s tabákem a alkoholem jsou pro děti pořád otevřené

 

Internetové obchody s tabákem a alkoholem jsou pro děti pořád otevřené
 
 
Díra jako vrata! „Protikuřácký zákon“ platí už rok. Mimo jiné měl být pojistkou proti tomu, aby si děti kupovaly tabák a alkohol přes internet. Nefunguje tak. E-shopům sice slibuje až půlmilionovou pokutu a zákaz činnosti na dva roky, jenže jeho dodržování nikdo nehlídá.
 

Chce si vaše dítě zakouřit? A bylo by libo cigárko, doutníček, nebo nějaká specialitka? A co k tomu? Lahvinku něčeho ostřejšího? Ale jistě, může být… Že mu nic z toho v kamenné prodejně ani restauraci nechtějí prodat a automaty z ulic vymizely? Však on si chuligán poradí! Stačí, když do vyhledavače svého počítače zadá heslo „tabák“ nebo „alkohol“ a nabídnou se mu možnosti, o kterých se mu ani nesnilo. Řada e-shopů mu ochotně zašle, cokoli si bude přát. A opravdu si přijde na své – zejména obchodníci s tabákovými výrobky nabízejí široký sortiment zboží od vodních dýmek, přes šlukovky až po elektronické cigarety.

 

Špatně rozdělené kompetence?

Antikuřácký zákon platný od prvního července loňského roku výslovně zakazuje prodej alkoholových a tabákových výrobků i potřeb zásilkovou službou, pokud nelze ověřit věk kupujícího. Prodejci, který prodá tabákový výrobek nebo alkohol mladšímu osmnácti let, hrozí až půlmilionová pokuta a zákaz činnosti na dva roky. Jenže vtip je v tom, že u internetových obchodů dodržování předpisu nikdo nehlídá. A tak ho e-shopy porušují ve velkém. Dozor nad prodejem alkoholu a tabáku mladistvým v e-shopech totiž už není v kompetenci České obchodní inspekce, která jinak internetové obchody běžně kontroluje, ale policie a obcí. „Kontrolovat to mají zejména obce, kde mají prodejci sídlo,“ míní předkladatel zákona Boris Šťastný (ODS). Obce nám ale potvrdily, že to nedělají. A je těžko představitelné, jak by to vůbec dělat mohly.

 

Řada prodejců ani neví, jak by zákon mohli dodržet

Většina internetových obchodů, které jsme náhodně oslovili, zákaz nedodržuje. Spíše výjimkou jsou společnosti, které od uživatele při registraci vyžadují informaci o datu narození. Tu si ovšem každý může vymyslet. Někteří argumentují tím, že mají zákazníky, kteří výrazně převyšují věkovou hranici osmnácti let. „To bezpečně poznám už při telefonickém kontaktu s klientem,“ uvedl jeden z prodejců. Další prodejci se „omlouvali“ tím, že neprodávají tabák, ale pouze dýmky či elektronické cigarety. Na ty se ovšem zákon vztahuje stejně jako na tabák. Jiní říkají, že o zákonu vědí, ale dodržovat ho podle nich nelze. „V našem e-shopu to řešíme vyplněním čestného prohlášení kupujícím před odesláním objednávky. Ale stačí to? Já si myslím, že nikoliv,“ uznal jeden z prodejců. Pod jménem se ale nikdo z nich vyjadřovat nechtěl. Strach z postihu jim to nedovolil.

 

Řešení existuje

Výjimky však mezi e-shopy existují. „Od loňského července jsme do objednávky zavedli i kolonku datum narození, kterou musí každý zákazník vyplnit, jinak nelze objednávku dokončit,“ říká Martina Hošková ze společnosti Gold Drive. Dodržování zákona údajně zajišťují ve spolupráci s Českou poštou. Tisková mluvčí České pošty Marta Selicharová nám potvrdila, že prodejci mohou balík poslat jako zásilku „do vlastních rukou výhradně jen adresáta“. Na té je mimo jiné uvedeno jeho datum narození. Při předávání doručovatel ověří platnost údajů podle průkazu totožnosti příjemce. Pokud se údaje neshodují, balík nepředá. „Tato speciální zásilka je o šest korun dražší oproti stejné zásilce bez této doplňkové služby,“ uvedla mluvčí Selicharová. A dodala, že kromě toho mohou prodejci u obchodního balíku využít také doplňkovou službu „ověření údajů“. „Službu lze využít i pro ověřování data narození při zasílání alkoholu a tabákových výrobků, ale je to služba na smlouvu a cenově mírně dražší než služba Dodání do vlastních rukou výhradně jen adresáta,“ říká Selicharová.

 

 

Celý článek byl zveřejněn zde.